Kobieta i dziecko wiejskie na starej fotografii

Kobieta i dziecko na starej fotografii 1Pod takim tytułem odbywa się w dniach od 1 maja do 31 października 2013 Nadwislańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie wystawa fotografii z lat 40. XX wieku z Zamojszczyzny.

 

Prezentowane na wystawie fotografie to zaledwie niewielki procent bogatego zbioru prac autorstwa Feliksa Łukowskiego (1919-1985), urodzonego na Zamojszczyźnie pasjonata fotografii i działacza kultury. Dzięki staraniom Jerzego Lewczyńskiego, przyjaciela Feliksa oraz pracowników Muzeum w Zamościu, fotografie powstałe w latach 40-tych XX wieku, przetrwały przez kilka dekad w formie negatywów i mogły zostać zaprezentowane publiczności po raz pierwszy na wystawie w 1992 r.
Z ponad ok. 1500 fotografii prezentujemy zaledwie niewielki procent obrazów ukazujących mieszkańców rodzinnych stron autora, w ich codziennych sytuacjach, przy pracy i odpoczynku. Byli to często sąsiedzi i członkowie rodziny młodego, wówczas fotografa, który z niebywałą wnikliwością obserwował i utrwalał na kliszach otaczającą go rzeczywistość. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia kobiet i dzieci, patrzące z zaciekawieniem i ufnością w obiektyw fotografa, często bose, ubrane w obdarte łachmany, których obraz przenosi nas jeszcze w wiek XIX. Podobnie jak pejzaże wsi z królującymi strzechami, gdzie po wyboistych i często błotnistych drogach poruszają się konne wozy, a niebywałym udogodnieniem jest posiadanie traktora, lokomobili, czy choćby roweru z zakręconą w baranie rogi kierownicą.
Prezentowane fotografie nie posiadają szczegółowych opisów. One same najlepiej opowiadają historię miejsc, ludzi i czasów, w jakich zostały wykonane, są świadectwem przeszłości, która dzięki nim nie ulega zapomnieniu. To dlatego są tak wyjątkowe.

Oprac. Piotr Bujakiewicz

Źródło http://www.mnpe.pl

Drzewa genealogiczne

Tagi