Wielkopolscy przodkowie - internetowe bazy danych

projekt poznańWielkopolska to region w którym obecnie rozwijane są dwa projekty, mające na celu stworzenie internetowych baz danych: małżeństw oraz narodzin osób pochodzących z tych terenów. Do internetowych baz wprowadzane są dane z zachowanych aktów ślubu oraz metryk, jakie znajdują się w archiwach na terenie Wielkopolski oraz kilku powiatów, które obecnie należą do województwa łódzkiego. Nierzadko, można też znaleźć informacje o ślubie naszych dziadków lub pradziadków, które zaczerpnięto prosto z ksiąg parafialnych.

PROJECT POZNAŃ ….

Czyli znajdź swojego wielkopolskiego przodka. Jest to projekt, mający na celu stworzenie pełnej, internetowej bazy małżeństwa z obszaru wielkopolski. Znajdują się lub mają się w niej znaleźć informacje o małżeństwach zawieranych e wielkopolskich parafiach: ewangelickich i rzymskokatolickich a także Urzędach Stanu Cywilnego w latach 1800-1899. Dane jakie znajdują się w bazie, są wprowadzane do systemu na podstawie oryginalnych zapisów, jakie znajdują się w archiwach a także odpowiednich parafiach. Baza jest dostępna w sieci pod adresem: http://poznan-project.psnc.pl/?lang=pl za równo po polsku jak i po angielsku. Po otwarciu strony będziemy poproszeni o wpisanie podstawowych danych o poszukiwanych przez nas osobach takich jak: region, imię i nazwisko, zakres lat. Dlatego musimy mieć chociażby podstawową wiedzę o poszukiwanych. Po naciśnięciu słowa „szukaj”, zostaną zwrócone wyniki, a także wyświetlony procent zgodności wyniku, z określonymi przez nas na wejściu kryteriami. Przeszukując ta bazę musimy pamiętać, że została stworzona na podstawie oryginalnych, często wiekowych już dokumentów, które zapisywane były w języku niemieckim lub rosyjskim, w zależności od tego w jakim zaborze znajdowała się parafia w której zawarto ślub. Może więc zdarzyć się, że nazwisko osoby poszukiwanej może być nieco przekręcone. Mnie zdarzało się, iż w nazwisku zamiast „ł” wpisano „t”. Zdarza się też, że w przypadku panien do nazwiska dodawano końcówkę – ówna. Istotne jest także, iż w przypadku wdów zawierających powtórny związek małżeński, należy wyszukiwać rekordy, wpisując nazwisko jakie nosiła ona po pierwszym mężu. Niemniej jednak bazy Projektu Poznań dostarczyły mi wielu nowych informacji na temat moich przodków, co więcej dzięki temu, że często obok nazwiska państwa młodych, wymieniono także imiona i nazwiska ich rodziców, pozwoliły na odtworzenie kilku pokoleń w moim drzewie genealogicznym. Zanim przystąpimy do poszukiwań warto też zapoznać się listą parafii, które zostały już zindeksowane, gdyż może się okazać, że akurat interesująca nas parafianie doczekała się jeszcze opracowania, a wtedy nasze poszukiwania mogą okazać się bezcelowe. Zaletą baz tego programu jest także to, że kiedy znajdziemy interesujący nas akt małżeństwa, możemy dowiedzieć się także, w którym archiwum należy szukać oryginału. Można także do interesującego nas rekordu dodać komentarz na przykład prostujący błędne dane, uzupełniający informacje lub informujący, że dana osoby czy osoby znajdują się w naszym drzewie. Komentarz ten nie jest jednak widoczny dla osób przeprowadzających indeksację, a jedynie dla innych poszukujących informacji o swoich przodkach bazie. Istnieje także możliwość przyłączenia się do projektu i wsparcia procesu indeksacji.

BAZA ,,BASIA”

To z kolei inicjatywa Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego ,,Gniazdo”, które w porozumieniu z Archiwum Państwowym w Poznaniu, indeksuje skany ksiąg metrykalnych, jakie znajdują się w tym archiwum. Minusem tej bazy jest fakt, że zawiera ona informacje o narodzinach, zgonach i ślubach, które pochodzą z dokumentacji tylko tego archiwum. Aby dokonać przeszukania bazy, wystarczy wpisać w okienko wyszukiwania w lewym rogu strony, poszukiwane nazwisko. Natychmiast system zwraca nam listę z wynikami. W przypadku akt dotyczących ślubów, obok nazwiska państwa młodych i ich rodziców, otrzymujemy także informację o świadkach. W przypadku chrztów- o rodzicach chrzestnych. Chcąc przeszukać tę bazę najlepiej najpierw sprawdzić w bazie ,,PRADZIAD” czy poszukiwane przez nas dokumenty znajdują się w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Jeśli tak, jest spore prawdopodobieństwo, że odnajdziemy dokładne informacje na stronie projektu ,,BASIA”: http://www.basia.famula.pl/. Dostępne tam są także skany ksiąg metrykalnych. Pamiętajmy jednak, że projekt cały czas jest otwarty i wiele dokumentów czeka na umieszczenie ich w internetowej bazie, a także osoby, które się tym zajmą. Indeksować można jednak tylko w poznańskim archiwum.

Wszystkim, którzy poszukują informacji o wielkopolskich przodkach polecam także forum Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego: http://www.wtg-gniazdo.org/forum/. Można tam spotkać innych poszukujących, a także osoby, które chętnie przetłumaczą nam np. akty urodzenia napisane po rosyjsku lub niemiecku.

Agnieszka Sikora

Drzewa genealogiczne

Tagi